ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון הוא הארכיון ההיסטורי המרכזי של צה"ל ושל משרד הביטחון, ומשמש גם כמגנזה לצה"ל ולמערכת הביטחון. הארכיון הוא מאגר מידע ייחודי ומרכזי בנושא הפעילות הביטחונית-צבאית של מדינת ישראל, ומהווה את אחד המרכיבים החשובים בשמירת הזיכרון הקולקטיבי והמורשת הביטחונית של החברה בישראל.

מלחמת ששת הימים

​החזית הירדנית

היוזמה לפעולות מלחמתיות בחזית הירדנית הגיעה מצד הצבא הירדני, שלצורך מערכה זו היה תחת פיקוד הגנרל המצרי עבדול מונעים ריאד. מטוסים ירדניים תקפו ב- 5 ביוני מטרות בשטח ישראל וכוחות צבא עבר הירדן השתלטו על ארמון הנציב, מבנה ששכן בו מטה האו"ם. פעולות מלחמתיות אלה הכשירו את הקרקע לכוחותינו לתקוף ולהרחיב את שטח הלחימה.
בהתקפה מוחצת של חיל האוויר הישראלי הושמדו מטוסי חיל האוויר הירדני ובתוך יומיים השתלטו כוחות צה"ל על רוב שטחי הגדה המערבית וכתרו את העיר העתיקה בירושלים. למחרת ב- 7 ביוני נכנסו כוחות צה"ל לעיר העתיקה והגיעו אל הכותל המערבי.

בלחימה בחזית הירדנית פעלו בגזרה המרכזית: חטיבה 4 (מח"ט: אל"מ משה יטבת ולאחר פציעתו אל"מ יוסף הרפז), חטיבה 5 (מח"ט: אל"מ זאב שחם), חטיבה 16 (אל"מ אליעזר אמיתי),וחטיבה 10 (אל"מ אורי בן ארי). כן פעלה חטיבת הצנחנים 55 (מח"ט: אל"מ מרדכי גור). הכוחות הללו היו בפיקודו של אלוף פיקוד המרכז האלוף עוזי נרקיס.

בצפון הגדה פעלו תחת פיקוד אלוף פיקוד הצפון האלוף דוד אלעזר: אוגדה 36 (מפקד: האלוף אלעד פלד) ותחת פיקודה בלחימה בצפון השומרון חטיבה 9 (מח"ט: אל"מ אהרון אבנון), חטיבה 37 (מח"ט: אל"מ אורי רום, וחטיבה 45 (מח"ט: סא"ל: משה בר כוכבא - בריל), וכוחות נוספים. הכוחות ניהלו קרבות שריון מול השריון הירדני בעמק דותן. כן נכבשו הערים שכם וג'נין.
ב- 9 ביוני הושלם כיבוש הגדה המערבית.

  • {{slideCollection.image1.MODExhImgDesc}}
  • {{slideCollection.image2.MODExhImgDesc}}
  • {{slideCollection.image3.MODExhImgDesc}}
  • {{slideCollection.image4.MODExhImgDesc}}

סרטונים

ללובי התערוכות