אוסף "הלוחם היהודי" - לציון מאה שנה למלחמת העולם הראשונה
לדף הפתיחה
לפורטל משרד הביטחון

במלאת מאה שנה למלחמת העולם הראשונה


רקע
אומות העולם מציינות השנה מלאת מאה שנה ל"מלחמה הגדולה", כפי שנקראה על-ידי בני התקופה ההיא, ובטרם פרוץ מלחמת עולם נוספת של המאה ה-20.
מטרת האסופה היא להציג, על קצה המזלג, מאוצרות החומר ההיסטורי המצוי בארכיון צה"ל ומערכת הביטחון. המסמכים מתמקדים בתפקידם של היהודים בצבאות השונים ובמלחמה, לאו דווקא כדי לייחד את תרומתם למאמצי המלחמה, אלא כדי להציגם כבני האדם, באחת המלחמות האכזריות בתולדות האנושות. יהיה זה לזכרם של הנופלים, של קורבנות המלחמה ולהוכחת אי תקפותן של תיאוריות אנטישמיות של השתמטות.
בארכיון צה"ל ומערכת הביטחון קיים אוסף "הלוחם היהודי בצבאות העולם ובמחתרות", המכיל אלפי תיקים, מסמכים, תצלומים, מיצגים, ספרים ועוד. בין היתר גם בנושא מלחמת העולם הראשונה. אני, כאחראי על האוסף מתכבד להציג תיעוד נבחר כאן, לציון מלחמת העולם, אחת האכזריות בתולדות האנושות.

לאחר המבוא, אשר יציג את רקע לפרוץ המלחמה ונתונים ואירועים עיקריים בליווי תצלומי המלחמה, יוצגו פרקים פרטניים אודות השתתפות היהודים של מדינות הסכסוך עיקריות : אוסטרו-הונגריה; גרמניה; האימפריה הרוסית; האימפריה העות'מאנית; האימפריה הבריטית; צרפת; ארצות הברית; איטליה; בולגריה.
למעלה מ – 1.3 מיליון יהודים לחמו בכל חזיתות המלחמה בשני צדי המתרס, לצד כוחות הברית ובמסגרת כוחות הציר המרכזי.

הדברים שלהלן הם בגדר "הצצה" במסמכי התקופה ובאירועי אותם ימים,הם נועדו להזמין את הציבור הרחב לבקר בארכיון צה"ל ומערכת הביטחון ולהתרשם מפיסות המידע השונות המרכיבות את קורות אותם הימים.


מפת אירופה ערב פרוץ מלחמת העולם הראשונה (1914) מפת אירופה ערב פרוץ מלחמת העולם הראשונה (1914)
מלחמת העולם הראשונה – מבוא
מלחמת העולם הראשונה פרצה ב – 28 ביולי 1914 ונמשכה עד להפסקת האש ב – 11 בנובמבר 1918. המלחמה התרחשה לא רק באירופה ( הזירה העיקרית), אלא גם במזרח התיכון, בסין, איי האוקיאנוס השקט וסמוך לחופי צפון אמריקה ודרומה. הייתה זו מלחמה עולמית מודרנית ראשונה, שכללה קרבות חי"ר; מלחמת חפירות סטאטית; קרבות שריון ( לראשונה שולבו טנקים בלחימה); קרבות ים (סיירות, אוניות טורפדו, צוללות); קרבות אוויר ( צפלינים, מטוסי סיור וקרב); הפעלה מאסיבית של מערכות מודיעין, ריגול ולוחמה פסיכולוגית; שימוש בגזים, הגנה נגד גזים רעילים; מלחמת תעמולה ( סרטים, דיווחים, עיתונות מגויסת).
במלחמה אדירה זו לחמו למעלה מ- 66.5 מיליון חיילים משני צדי המתרס, במסגרת שתי בריתות מלחמתיות, זו כנגד זו: כוחות הברית , הכוללים את האימפריה הבריטית, צרפת והאימפריה הרוסית, וכוחות המרכז המבוססים על אימפריות מרכז אירופיות, גרמניה ואוסטרו- הונגריה.
הבריתות הורחבו במהלך המלחמה, עם הרחבת גזרות הלחימה. איטליה, יפן וארצות הברית הצטרפו לכוחות הברית לצד סרביה, מונטנגרו, רומניה, יוון, בלגיה, פורטוגל ועוד,בעוד האימפריה העות'מאנית ובולגריה הצטרפו אל כוחות המרכז.

פרוץ המלחמה
המאה ה – 20 החלה באווירה אופטימית . באירופה השתררה תחושה של יציבות, פציפיזם, ליברליזם, קידמה כלכלית ותעשייתית, פתיחות ופריחה של אומנויות.
כמו במלחמת העולם השנייה, גם במלחמת העולם הראשונה עמדה גרמניה במרכז הסכסוך העולמי. כוחה התעשייתי והכלכלי של גרמניה גדל בצורה מרשימה לאחר הקמת הקיסרות , עם איחוד חלקי גרמניה (לאחר מלחמת צרפת – פרוסיה, ב – 1871). ממחצית שנות ה – 90 של המאה ה – 19 הקצה ממשלו של הקייזר ווילהלם השני משאבים כלכליים משמעותיים לבניית צי המלחמה כמשקל נגד ההגמוניה של צי המלחמה הבריטי. מרוץ החימוש בין גרמניה לבריטניה התפשט על פני כל היבשת, כאשר המדינות השונות רתמו את משאביהן הכלכליים להתחמשות לקראת עימות כללי אירופי אפשרי.
מוקד התבערה החל בבלקנים בתחילת המאה. אוסטרו-הונגריה ניצלה משבר בבוסניה (1908 – 1909) וסיפחה את שטחה של בוסניה-הרצגובינה ( שהיה תחת כיבושה מאז 1878). לכך הגיבה סרביה, בתמיכה של האימפריה הרוסית כדי לזעזע את מערכת ההסכמים והאיזונים, שהיו בבלקן. כתוצאה מכך פרצה מלחמת בלקן הראשונה (1912 – 1913)בין הליגה הבלקנית לבין האימפריה העות'מאנית. "הסכם לונדון" אמור היה לייצב את המערכת הבלקנית, אך ביוני 1913 פרצה מלחמת הבלקן השנייה שגרמה להמשך אי היציבות באזור.

ההתנקשות בסרייבו כאות פתיחה למלחמת העולם הראשונה
בניגוד לדעה הרווחת, רצח יורש העצר האוסטרי, הארכי דוכס פראנץ פרדיננד לא היה הגורם לפרוץ המלחמה, אלא הניצוץ בלבד, שהבעיר את אירופה לכלל קונפליקט בלתי צפוי. יריבויות, שנאות, סכסוכי גבולות ושטח, העדר סובלנות לאומי וכדו' התעוררו. בנסיבות אלו גברה תחושת הלאומנות ועמה גברה גם מגמת מרוץ החימוש. כעת הייתה המלחמה בלתי נמנעת והאומות השונות הצטרפו אליה "למען התרבות והסדר החדש".
פראנץ פרדיננד, יורש העצר האוסטרי, נרצח בסרייבו ב – 28 ביוני 1914,יחד עם רעייתו סופי. המתנקש היה גברילו פרינציפ , צעיר סרבי מקבוצת לאומנית "מלאדה בוסניה" (בוסניה הצעירה).
הרצח גרם למאמץ דיפלומטי אינטנסיבי בין אוסטרו-הונגריה, גרמניה, רוסיה, צרפת ובריטניה בסוגיית המשבר הבלקני. ביולי 1914 הגישה אוסטרו-הונגריה אולטימאטום לסרביה, ובו עשר דרישות . הדרישות היו בלתי אפשריות. מה עוד שמאחורי הקלעים בחשה רוסיה בתמיכתה בסרביה. ברור היה שאוסטרו- הונגריה מתכננת לפתוח מלחמה. כאשר סרביה נענתה לשמונה מתוך עשר דרישות, הכריזה אוסטרו-הונגריה מלחמה על סרביה (28 יולי 1914).

כתגובה לכך הכריזה האימפריה הרוסית, בת בריתה של סרביה, על גיוס חלקי ב- 29 ביולי. גרמניה מצידה, הגישה אולטימאטום לרוסיה ואיימה לפתוח במלחמה אם לא יבוטל הגיוס בתוך 12 שעות.במקביל החלה גרמניה לגייס את צבאה (30 ביולי). למרות הסכמתה של רוסיה לדון בעניין פירוק הגיוס, הכריזה גרמניה מלחמה על רוסיה ב – 1 באוגוסט 1914.
תוכנית המלחמה הגרמנית ("תוכנית שליפן" Schlieffen ) הייתה לתקוף במערב ולנטרל את צרפת בטרם תתקוף במזרח את רוסיה. לכן עם גיוס כוחותיה הציגה גרמניה את דרישתה לממשלת צרפת להישאר נייטרלית. בנסותה למנוע את ההתנגשות , ממשלת צרפת לא גייסה את כוחותיה ואף הסיגה אותם 10 ק"מ מהגבול. גרמניה הייתה נחושה לבצע את תוכניותיה: ב-2 באוגוסט תקפה בלוקסמבורג וב – 3 באוגוסט הכריזה מלחמה על צרפת. ב – 4 באוגוסט, כאשר בלגיה סירבה לתת לצבאות גרמניה להתקדם דרכה לעבר צרפת, הכריזה גרמניה מלחמה גם על בלגיה. בריטניה הכריזה מלחמה על גרמניה ב – 4 באוגוסט 1914 עקב ההפרה הגרמנית של הניטרליות הבלגית.
אוסטרו הונגריה פלשה לסרביה ב – 12 באוגוסט 1914.
מלחמת העולם פרצה אפוא מתוך הסלמה מהירה, אשר חלה בשבועות ספורים ( סוף יולי ותחילת אוגוסט 1914). במזרח, תקפו הרוסים את הגרמנים ומנעו מהם להלחם במערב תחילה. אירופה כולה שקעה במלחמה נוראית. ההתקדמות הגרמנית המתוכננת נבלמה והפכה במהרה למלחמת חפירות.
המלחמה התלקחה גם מעבר ליבשת אירופה. באסיה ובאזור האוקיאנוס השקט,בסין, בתת היבשת ההודית, במזרח התיכון, בבלקנים, באפריקה ובמזרח הרחוק. כמו כן נוהלו גם קרבות ימיים בין ציי המלחמה של בריטניה וגרמניה.

אירועי המפתח מוצגים בטבלה המצורפת.

אירועי מפתח של מלחמת העולם הראשונה
אירועי מפתח של מלחמת העולם הראשונה
אירועי מפתח של מלחמת העולם הראשונה


אבידות המלחמה מובאים בטבלה הבאה. למעלה מ – 8.5 מיליון חיילים נפלו במלחמה, למעלה מ – 21 מיליון חיילים נפצעו וכמעט 8 מיליון הוכרזו כנעדרים.זאת, בנוסף לקורבנות רבים בקרב האוכלוסייה האזרחית, מיליוני פליטים והרס תשתיות. המלחמה המודרנית הראשונה גרמה לזעזוע תודעתי עמוק ואין ספק, כי הייתה זו אחת המלחמות הקשות ביותר, שהתרחש במאה העשרים.

טבלת סיכום הכוחות הצבאיים הלוחמים במלחמת העולם הראשונה
הערה: הנתונים סטטיסטיים הינם אך ורק להמחשה ולאינדיקציה של היקפים. קיימים נתונים רבים בספרות ובולט השוני ביניהם.

טבלת סיכום הכוחות הצבאיים הלוחמים במלחמת העולם הראשונה טבלת סיכום הכוחות הצבאיים הלוחמים במלחמת העולם הראשונה

להלן עיקרי תוצאות המלחמה

כוחות הברית ניצחו במלחמה;
שלוש אימפריות התפוררו והתפרקו - הקיסרות הגרמנית, הקיסרות האוסטרו-הונגרית והאימפריה העות'מאנית;
האימפריה הרוסית התמוטטה; הוקמו מדינות חדשות באירופה ובמזרח התיכון;
מושבות גרמניות ואזורים שונים של האימפריה העות'מאנית הועברו לכוחות אחרים;
הוקם גוף בינלאומי לשמירת הסדר העולמי – חבר הלאומים.

התצלומים מקורם בספר "מלחמת העולם בתמונות, תצלומים מהחזית מארכיוני כוחות הברית" . ספר נדיר זה, המצוי בארכיון צה"ל ומערכת הביטחון, הוצא לאור על ידי הארכיון הלאומי הגרמני לאחר המלחמה ולא נועד להפצה מסחרית. התצלומים משקפים את אופי המלחמה ומציגים היבטים שונים, לרבות חיילים, כלי נשק וביטוים של הרס.

צילום מן האוויר של העיר איפר (Ypres) בבלגיה (אפריל 1915) צילום מן האוויר של העיר איפר (Ypres) בבלגיה
(אפריל 1915)

שרידי הכנסייה בפריז (Frise) ליד סום (Somme) 9/9/1916 שרידי הכנסייה בפריז (Frise) ליד סום (Somme)
9/9/1916

מבט אל וורדן (Verdun) ההרוסה , 1916 מלחמת החפירות: מערכת החפירות הגרמניות ליד דומפייר  (Dompierre) 5/7/1916
מבט אל וורדן (Verdun) ההרוסה,
1916
מלחמת החפירות: מערכת החפירות הגרמניות ליד דומפייר (Dompierre)
5/7/1916

כוחות המילואים הצרפתיים מתקדמים ליד בית החרושת לסוכר ליד פונטיין דה קאפי (Fontaine de Cappy ), 4/7/1916 קרבות קיץ/סתיו 1916. כוחות אוסטרליים מתקדמים לקווי החזית ליד פריקור (Fricourt), אוקטובר 1916
כוחות המילואים הצרפתיים מתקדמים ליד בית החרושת לסוכר ליד פונטיין דה קאפי (Fontaine de Cappy ),
4/7/1916
קרבות קיץ/סתיו 1916. כוחות אוסטרליים מתקדמים לקווי החזית ליד פריקור (Fricourt),
אוקטובר 1916

סוללה של תותחים כבדים בריטיים בחזית פריקור מאמץ (Fricourt-Mametz), אוגוסט 1916 מתקפת חיל רגלים בריטית בשילוב טנק ליד טיפואל (Thiepval) , ספטמבר 1916. (הופעה בכורה של הטנק במלחמת העולם הראשונה)
סוללה של תותחים כבדים בריטיים בחזית פריקור מאמץ (Fricourt-Mametz),
אוגוסט 1916
מתקפת חיל רגלים בריטית בשילוב טנק ליד טיפואל (Thiepval) , ספטמבר 1916.
(הופעה בכורה של הטנק במלחמת העולם הראשונה)

תותחים כבדים: ירי תותח (בקוטר 37 ס''מ), הנטען באמצעות מנוף מטוסים: שרידי מטוס צרפתי ליד לונגפונט (Longpont)
תותחים כבדים: ירי תותח (בקוטר 37 ס''מ), הנטען באמצעות מנוף מטוסים: שרידי מטוס צרפתי ליד לונגפונט (Longpont)

שיירת טנקים צרפתיים בקרבת חזית סום (Somme), 5/6/1918 ציי מלחמה: שרידי הסיירת הקלה הגרמנית אמדן (Emden), אשר טובעה על ידי הבריטים
שיירת טנקים צרפתיים בקרבת חזית סום (Somme),
5/6/1918
ציי מלחמה: שרידי הסיירת הקלה הגרמנית אמדן (Emden), אשר טובעה על ידי הבריטים

שרידי הקתדראלה באיפר  (Ypres), 1918 טנק בריטי בקרב שריון ליד קוטבריי (Cautbrai), 20 -29 בנובמבר 1917. (אחד מקרבות השריון הגדולים במלחמה, בו השתתפו 330 טנקים)
שרידי הקתדראלה באיפר (Ypres),
1918
טנק בריטי בקרב שריון ליד קוטבריי (Cautbrai), 20 -29 בנובמבר 1917.
(אחד מקרבות השריון הגדולים במלחמה, בו השתתפו 330 טנקים)

חייל חיל הרגלים הצרפתי בעמדת שמירה חובש מסיכת גז, 26/71916 תותח (בקוטר 40 ס''מ), מנויד על פסי רכבת, בעמדת אש ליד הרבונייר (Harbonnieres), 29/6/1916
חייל חיל הרגלים הצרפתי בעמדת שמירה חובש מסיכת גז,
26/7/1916
תותח (בקוטר 40 ס''מ), מנויד על פסי רכבת, בעמדת אש ליד הרבונייר (Harbonnieres),
29/6/1916

תותח כבד (בקוטר 24 ס''מ) מנויד על פסי רכבת, ליד פורן (Furnes), מרץ 1917 מוצב גרמני , אשר נפגע בהפצצת הצרפתים בחזית פלנדריה, 15/8/1917
תותח כבד (בקוטר 24 ס''מ) מנויד על פסי רכבת, ליד פורן (Furnes),
מרץ 1917
מוצב גרמני , אשר נפגע בהפצצת הצרפתים בחזית פלנדריה,
15/8/1917 

עליית החיילים הצרפתיים לאוניה בנמל טולון (Toulon), לפני העברתם לחזית במזרח התיכון, אוקטובר 1915 יחידה בריטית יוצאת למתקפה ליד אצ'י באבא.(גליפולי, 1915)
עליית החיילים הצרפתיים לאוניה בנמל טולון (Toulon), לפני העברתם לחזית במזרח התיכון,
אוקטובר 1915
יחידה בריטית יוצאת למתקפה ליד אצ'י באבא.
(גליפולי, 1915)

כוחות צרפתיים ויווניים בהתקדמות ליד סלוניקי, יוון (6/11/1915) כוחות חיל הרגלים סובלים מקור בחפירות. ליד וורדן (Verdun), 18/1/1916
כוחות צרפתיים ויווניים בהתקדמות ליד סלוניקי, יוון
(6/11/1915)
כוחות חיל הרגלים סובלים מקור בחפירות. ליד וורדן (Verdun),
18/1/1916

עיצוב חזותי ותוכני
בן הארץ
אמציה והערבים
הקרב האחרון

במאמר הבא נסקור
השתתפותם של היהודים בצבא אוסטרו-הונגרייה במלחמת העולם הראשונה


לראש העמוד


כל הזכויות שמורות © 1998. מדינת ישראל,משרד הבטחון.(השימוש באתר בכפוף לתנאי השימוש ).
Copyright © 1998. The State of Israel, Ministry of Defense. All rights reserved
(Use is subject to Terms of use)