DCSIMG
לדף הפתיחה
לפורטל משרד הביטחון
<< לאינדקס התערוכה מלחמת ששת הימים

החל מאמצע שנות הששים גברה המתיחות בין ישראל והמדינות הגובלות בה: מצרים, ירדן וסוריה. יש הרואים את ניצני מלחמת 1967 בשנת 1964 שבמהלכה התכנסה ועידת פסגה ערבית ראשונה שהחליטה להקים מפקדה ערבית משותפת לתאום ההתעצמות הצבאית, הוקם "הארגון לשחרור פלשתין (אש"ף)", ארגון הגג הפלשתיני ששם לו למטרה לפעול נגד ישראל, והוחלט ע"י הממשלה הסורית לסכל את מפעל "המוביל הארצי" שנועד לספק מים לישראל באמצעות שאיבת חלק ממי הירדן.

ניסיון הפיגוע הראשון של ארגון המחבלים הפת"ח (ראשי התיבות במהופך בערבית של "תנועת השחרור הפלשתינית") בראשית ינואר 1965 הופנה כנגד המוביל הארצי. במהלך השנים הבאות הרבה הפת"ח בפעילות בגבול הירדני והסורי, שגררה תגובות ישראליות חריפות. זכורה במיוחד פעולת צה"ל ב- 1966 נגד מחבלים בכפר סמוע. הפעולה שבמהלכה הוחש למקום כוח מצבא ירדן והוזנקו מטוסים של חיל האוויר הירדני והישראלי, התרחבה מעבר למתוכנן. ב- 7 באפריל 1967 בוצעה פעולה אווירית נגד סוריה, שקודם לכן חיממה את הגבול בהפגזות ארטילריות על השטחים המפורזים ועודדה תקיפות הפת"ח על יישובי הגליל. בפעילות האווירית הזאת הופלו 6 מטוסים סוריים. בעקבות תלונות הסורים כי המצרים אינם מסייעים להם כפי שמתחייב מחוזה ההגנה שנחתם בין שתי המדינות בנובמבר 1966, החל נשיא מצרים גמאל עבד אל נאצר בשורת פעולות שגרמו לתגובת שרשרת וסללו את הדרך למלחמה. מצריים הכריזה על מצב כוננות בצבאה, החלה בגיוס פומבי והחלה מזרימה כוחות לעבר סיני. במעשה התגרות נוסף דרשה מצריים את הוצאת כל כוחות האו"ם שהיו פרוסים לאורך גבול ישראל - מצרים ובמצרי טיראן לאחר מבצע "קדש". מזכ"ל האו"ם או תאנט מיהר להיענות לדרישת המצרים והוציא את כוחות האו"ם מהאזורים הללו. מיד עם צאת כוחות האו"ם הודיע נאצר על סגירת מיצרי טיראן בפני כלי שייט שיעדם ישראל ובכך חסם למעשה את התנועה הימית אל נמל אילת. ממשלת ישראל הכריזה כי תראה במעשה זה עילה מוצדקת לצאת למלחמה.

בשבועיים הבאים החריף המצב והמתח עלה: מצרים הזיזה כוחות רבים לכיוון סיני, תוך השמעת איומים הקוראים להשמדת ישראל. החרו אחריה מדינות ערב האחרות, וב- 29 במאי הודיעה ירדן כי תצטרף למלחמה נגד ישראל אם תתקוף ישראל מדינה ערבית כלשהי. ישראל מצידה גייסה את מערך המילואים שלה, והעורף עבר למצב של חרום, הכנת מקלטים וחפירות מגן.

ב- 1 ביוני הורחב הבסיס הקואליציוני של הממשלה וסיעות גח"ל ורפ"י הצטרפו אליה. הוקמה בישראל ממשלת ליכוד לאומי בראשות לוי אשכול, ומשה דיין קיבל את תיק הביטחון. ב- 4 ביוני החליטה הממשלה לצאת למלחמה.

ב- 5 ביוני בשעה 0745 נשמעה בקשר הסיסמה "סדין אדום". מלחמת ששת הימים החלה.

על מלחמת ששת הימים, סיבותיה, מהלכיה ותוצאותיה פורסמו מחקרים אקדמאים, מאמרים, כתבות, וכן ספרים רבים. הסקירה התמציתית המובאת כאן משמשת כרקע להצגת אסופת מסמכים, דפי קרב של יחידות, תצלומים ומפות שנבחרו מתוך התיעוד הרב אודות מלחמת ששת הימים שבארכיון צה"ל ומערכת הביטחון. כמו כן ניתן לאחזר תצלומים רבים מהמלחמה הקיימים במאגר האתר.

לנוחיות הגולש מוצגת באתר "סקירת מבצעים מיוחדת - דוח ראשוני" מה- 22 ביוני 1967, שחוברה באג"ם/מבצעים, הנותנת בצורה סכמטית את האירועים העיקריים של המלחמה.
    דוגמאות מתוך אוסף התערוכה

"סדין אדום" - העברת הקוד המודיע על תחילת המלחמה ברשתות הקשר
''סדין אדום'' - העברת הקוד המודיע על תחילת המלחמה ברשתות הקשר


לחץ להגדלה - בלי מילים
בלי מילים - לחץ להגדלה

שדה תעופה אל עריש - מרשם קרב גדוד 79 	- לחץ להגדלה שדה תעופה אל עריש - מרשם קרב גדוד 79 (לחץ להגדלה)


יומן מבצעים/אירועים - ''הר הבית בידינו''	- לחץ להגדלה
יומן מבצעים/אירועים - ''הר הבית בידינו'' - לחץ להגדלה


חלק ממסמך: הוראות 		גיוס מיוחדות למבצע ''חאלד'' מאת מפקדת החטיבה ההאשמית (תרגום לעברית) - המשך המסמך בתערוכה ...


<< לאינדקס התערוכה

  


עיצוב חזותי ותוכני
בן הארץ
אמציה והערבים
הקרב האחרון