ארכיון צה"ל - תצלומים
לדף הפתיחה
לפורטל משרד הביטחון
    You Tube לאוסף הסרטים של הארכיון ב
תצלומים

"ישנם בשדה הקרב אנשים שנשקם היא הצלמניה", כתב האלוף יצחק שדה בספרו "כיצד נלכדה המצודה". עם הקמת צה"ל הוקמה במסגרת "שרות המפות והצילומים" פלוגת צילום. בין צלמי הפלוגה שירתו צלמים אשר לימים התפרסמו כצלמים מן השורה הראשונה: בוריס כרמי, יצחק מירלין, רוברט מילשוטק, ואחרים. הצלמים ליוו את הכוחות בקרבות מלחמת העצמאות, והשאירו אוסף תמונות המתעדות את התקופה.

צילום לוחמים במבצע קדש 23                  

במקביל, גוייסו במסגרת עיתון "במחנה" צלמים, אשר נשלחו לצלם את היחידות השונות לצרכי כתבות ותיעוד. בוריס כרמי היה הצלם הקבוע הראשון של העיתון. אליו הצטרף אברהם ורד, אשר התפרסם בתיעודן הבלעדי של פעולות הצנחנים מראשית שנות החמישים ועד מבצע "קדש". מיכה בר-עם, מיקי צרפתי, אבי שמחוני, ועוד רבים אחרים המשיכו לתעד אירועים ביטחוניים והווי התקופה בצה"ל ומערכת הביטחון. אוסף התצלומים של "במחנה" מהווה חלק ניכר מאוסף התצלומים שבארכיון צה"ל ומערכת הביטחון. אוספים נוספים שבארכיון הגיעו מעיתון "במחנה נח"ל", "במחנה גדנ"ע", "עלי ים", ואחרים.

בנוסף, רכש ארכיון צה"ל אוספים של הצלם יהודה אייזנשטרק אשר צילם את ירושלים וסביבותיה משנת 1947 עד ראשית שנות החמישים; של הצלם פרד צ'סניק, אשר תיעד הבטים שונים של החברה הישראלית בשנות החמישים: העפלה וקליטת עלייה, מעברות, הקמת יישובים, ועוד; של הצלם אריה רוסמן, אשר צילם תמונות מחזור של קורסים שונים בצה"ל, ועוד. לאחרונה הועבר לארכיון צה"ל אוסף התצלומים של דובר צה"ל המונה מעל מיליון פריטים.

בסך הכל מונה האוסף כ- 2,500,000 תצלומים וניתן לבצע בו שאילתות לפי הפרמטרים הבאים: נושאים, אישים, מקומות, תאריכים, צלמים, ועוד.

ארכיון צה"ל מאפשר שימוש בתצלומים שיש לו עליהם זכויות יוצרים, תמורת תשלום.

לחיפוש תצלומים


לראש העמוד


כל הזכויות שמורות © 1998. מדינת ישראל,משרד הבטחון.(השימוש באתר בכפוף לתנאי השימוש ).
Copyright © 1998. The State of Israel, Ministry of Defense. All rights reserved
(Use is subject to Terms of use)