הארכיון לתולדות 'ההגנה' פועל במסגרת ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון. הארכיון הוקם בשנות החמישים של המאה העשרים והתבסס תחילה בעיקר על תיעוד שנאסף לצורך כתיבת ספר תולדות ההגנה (כרכים א-ג, 1972-1954).

דף שלישי

מבצע 'מרכז' נועד לפגוע בעמדות ערביות שולטות בצפון אבו כביר שמהן ירו חמושים מקומיים וחיילי 'צבא ההצלה' שתגברו אותם על התחבורה היהודית שעברה בדרך יפו-אבו כביר-שכונת עזרה והכביש לירושלים, ועל שכונות הספר הדרומיות של תל אביב, בהן גבעת הרצל, שכונת שפירא וגבעת משה.

אילוסטרציה 6.jpg 

מתוך מפת תל אביב משנות הארבעים של מחלקת המדידות המנדטורית ועליה סימוני תכנון של 'ההגנה'. במרכז השליש התחתון מסומן השטח הבנוי של אבו כביר (Saknat Abu Kabir), מצפוֹנו שכונת גבעת הרצל וממזרח לה שכונת שפירא ושכונת גבעת משה


למרות חזונו של ליבוביץ על 'מכשיר' שיטיל מטעני נפץ על יעדים ויחסוך את הצורך להתקרב אליהם רגלית כדי לפוצצם, שלוש המרגמות שיִצרו הוא ועוזריו נועדו לשמש במבצע 'מרכז' רק ל'ריכוך' היעדים, שלאחריו יפרצו כוחות רגליים לכיוונם ויפוצצו אותם באמצעות מטעני חבלה, כבעבר.

'שעת האפס' – שעת פתיחת ההתקפה במבצע – נקבעה למוצאי שבת 13 במרס ב-19:30. לפי תוכנית המבצע, במשך 15 הדקות הראשונות להתקפה היה אמור להתקיים ירי ממרגמות קלות 2 אינץ' (52 מ"מ) וממקלע בְּרֶן לעבר אבו כביר, אחר כך 30 דקות של ירי משלוש המרגמות החדשות, הכבדות, שנקראו 'דוד' (על שם ממציאן), שבסיומו ינועו שלוש מחלקות רגליות ליעדיהן ויבצעו את משימותיהן: כיבוש משלט על הדרך ליפו, הצבת מארב על דרך זו ופיצוץ מספר בניינים באבו כביר. בפועל נדחתה שעת האפס בשל עיכובים בהיערכותן של המחלקות בנקודותיהן. מתמליל הקשר של המבצע ומדו"ח המבצע שנותרו ושמורים בארכיון לתולדות 'ההגנה', עולה כי רק בשעה 21:02 ניתנה פקודת 'אש' למרגמות ה-2 אינץ' ולבּרן. כעבור 11 דקות ניתנה פקודה לשלושת צוותי מרגמות ה'דוד' להכין לכל אחת מהן 'פגז אחד לירייה' וב-21:14 נמסר לכוחות השונים כי 'בעוד 2 דקות נפתח באש מרגמות ["דוד"]'. פקודת הירי למרגמות ה'דוד' ניתנה ב-21:17 וכעבור דקה 'נשמע[ה] יריית הפגז הראשון'. אש הריכוך של מרגמות ה'דוד' נמשכה עד 22:38, כ-50 דקות יותר מן המתוכנן, ובמהלכה נורו 24 פגזים כבדים וארבעה פגזים קלים. אחר כך ניתנה פקודה למחלקות הפורצות לנוע ליעדיהן.

אילוסטרציה 7.jpg 

העמוד החמישי של תמליל הקשר של מבצע 'מרכז' ובו ציון פקודת 'אש!' לשלוש מרגמות ה'דוד' לירי הפגז הראשון ב-21:17, ודיווח דקה אחר כך כי 'נשמע[ה] ירית [יריית] הפגז הראשון מדוד שלוש' וכי 'הפגז פעל'