הארכיון לתולדות 'ההגנה' פועל במסגרת ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון. הארכיון הוקם בשנות החמישים של המאה העשרים והתבסס תחילה בעיקר על תיעוד שנאסף לצורך כתיבת ספר תולדות ההגנה (כרכים א-ג, 1972-1954).

מסירת תיעוד לארכיון

​הארכיון לתולדות 'ההגנה' מעוניין לקבל תיעוד הנוגע ל'הגנה' ונמצא בידי הציבור. תיעוד זה עשוי לכלול בראש ובראשונה פריטים מזמנה של 'ההגנה' (1948-1920), למשל דפי הדרכה משוכפלים, חוברות ומחברות חניכים ששימשו בקורסים של הארגון; מפות ותרשימים שנעשה בהם שימוש באימונים או בפעילות מבצעית; תצלומים מסוגים שונים, כדוגמת תצלומי דיוקן של חברי 'ההגנה', תצלומים מקורסים, בהם תצלומים של מחנות ואתרי אימונים, תצלומים המתעדים אימונים ותצלומים קבוצתיים של משתתפים; תיעוד הנוגע לנוטרים ולפעילות במסגרת הנוטרות למסגרותיה ויחידותיה השונות, בכלל זה נוטרי משטרת היישובים העבריים (מי"ע), נוטרים כלליים ששירתו במשטרת המנדט, נוטרי הרכבת, שדות התעופה ונמלי הים, ועוד; ותיעוד השייך לפעילות המתנדבים הארצישראלים לצבא הבריטי במסגרת החי"ל (חטיבה יהודית לוחמת ['הבריגדה']) במלחמת העולם השנייה, רבים מהם חברי 'ההגנה' שהתנדבו לצבא בשליחות היישוב ו'ההגנה'.

הארכיון מקבל גם תיעוד מאוחר הנוגע ל'הגנה', כדוגמת ספרי זיכרונות של חברים וספרות הנצחה, בהם פריטים שפורסמו וכתבי-יד שלא ראו אור.

בנוסף יתקבל בברכה תיעוד על ארגונים וגופים ביטחוניים ביישוב ומחוצה לו שקדמו ל'הגנה' ושהשפיעו על ייסודה והתפתחותה, בהם 'בר-גיורא' (1909-1907), 'השומר' (1920-1909) והגדודים העבריים שפעלו במסגרת הצבא הבריטי במלחמת העולם הראשונה ולאחריה (1921-1915).

מסירת התיעוד לארכיון תבטיח את שמירתו בתנאים נאותים ותאפשר להעמידו לעיון הציבור הרחב ובעלי עניין מיוחד בתולדות 'ההגנה' כגון חוקרים וסטודנטים, עיתונאים ואנשי תקשורת, יוצרי סרטים ותכניות תעודה, בני משפחותיהם של חברי 'ההגנה' ותלמידי בתי ספר. כל תיעוד הנוסף לארכיון תורם להרחבתו ולהעמקתו של חקר 'ההגנה', ולהפצת הידע אודותיה ומורשתה.

ליצירת קשר לבירורים או לתיאום פגישה לצורך מסירת תיעוד ניתן לפנות לארכיון בדוא"ל, בטלפון ובדואר:

דוא"ל

haganah_arch@mod.gov.il

טלפון

03-5603715
03-5606066
03-5660395

דואר

הארכיון לתולדות 'ההגנה'
בית אליהו גולומב
שדירות רוטשילד 23
תל אביב 6688202